clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Bellator 164 fight card complete with Georgi Karakhanyan, Lena Ovchynnikova

New, comment
Bellator MMA

Bellator 164: "Lima vs. Koreshkov 2" comes to Mivtachim Arena in Tel Aviv, Israel, on Nov. 10, 2016, airing on Spike TV in the United States on Nov. 11, 2016.. The main event will see former Welterweight champion Douglas Lima attempt to reclaim his title from the man who beat him for it last July, Andrey Koreshkov.

The line up for the rest of this card has been re-shuffled and re-stacked. "Strabanimal" James Gallagher was originally booked for a featured fight against Kirill Medvedovsky, but Gallagher was moved to the Bellator 169 card this December in Dublin, Ireland, leaving Medvedovsky without an opponent. "Insane" Georgi Karakhanyan has stepped up to fill the slot, fresh off a knockout win at Bellator 160 in August. The newly resurgent Featherweight will look to make it two in a row and move back into contention in a talent deep weight class.

In addition, Ukranian kickboxer turned-MMA fighter, Lena Ovchynnikova (10-4), will look to score her first win in Bellator in a Flyweight bout with Karla Benitez (13-9-1). Last time out she ran into a brick wall named Rebecca Ruth.

The finalized line up that will air via tape delay on Nov. 11 is below, along with a full slate of "Prelims" undercard action:

Bellator 164: "Koreshkov vs. Lima 2" Card (Spike TV):

Welterweight: Andrey Koreshkov (19-1) vs. Douglas Lima (27-6)
Featherweight: Noad Lahat (9-2) vs. Scott Cleve (15-5)
Featherweight: Georgi Karakhanyan (25-6-1) vs. Kirill Medvedovsky (6-1)
Flyweight: Lena Ovchynnikova (10-4) vs. Karla Benitez (13-9-1)

Bellator 164: "Prelims" Card:

Welterweight: Joaquin Buckley (6-0) vs. Jackie Gosh (6-0)
Light Heavyweight: Chen Shhori (Debut) vs. Kfir Eittan (2-0)
Welterweight: Haitham Kiuof (Debut) vs. Moshe Rand (3-2)
Lightweight: Rob Becker (Debut) vs. Ejargew Tariku (1-0)
Welterweight: Sol Renato (Debut) vs. Alex Trofimov (Debut)
Bantamweight: Almog Shay (Debut) vs. Vitaly Khmeinytsky (Debut)
Lightweight: Olga Rubin (Debut) vs. Laurita Cibirite (Debut)
Bantamweight: Raz Bring (Debut) vs. Maor Kazalkopy (Debut)
Middleweight: Alexander Nikulin (Debut) vs. Avi Baron (Debut)
Bantamweight: Onor Keles (Debut) vs. Omri Barel (Debut)
Welterweight: Zane Clerk (Debut) vs. Haim Gozali (6-3)

To check out the latest Bellator MMA-related news and notes be sure to hit up our comprehensive news archive right here.